O mnie

Podwodne Dziedzictwo powstało na bazie naturalnej ewolucji moich pierwotnych zainteresowań i jest wynikową połączenia wieloletniej pasji do nurkowania z odkrywaniem historii.

 

Misją Podwodnego Dziedzictwa jest podejmowanie zgodnej z prawem, zorganizowanej działalności eksploracyjnej. Moim celem jest ochrona różnorakich obiektów, śladów i świadectw historii, połączona z poszukiwaniem informacji o takowych i upublicznianiem efektów tej działalności.

Mam dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie identyfikacji obiektów zabytkowych w oparciu o różnorodne materiały archiwalne i źródłowe.

Głównym obszarem działania Podwodnego Dziedzictwa jest Morze Bałtyckie.

Na chwilę obecną mam dostęp do kilkuset stron materiałów archiwalnych związanych z obiektami, które spoczęły na jego dnie, w wyniku działań wojennych bądź przyczyn związanych z siłami natury.

Materiały  (w większości rozprawy izb morskich, telegramy, depesze armatorskie, artykuły z gazet z epoki, zdjęcia, dzienniki działań bojowych itp.) są efektem wielu kwerend, które przeprowadziłem w archiwach zachodnich, jak i krajowych oraz korespondencji z wieloma zachodnimi instytucjami, oraz osobami prywatnymi.


Proces ten trwa praktycznie cały czas i co rusz trafiam na nowe, interesujące materiały pomagające rozwikłać zagadki historii.

Podwodne Dziedzictwo podczas prac polowych korzysta z 15-metrowego jachtu motorowego wyposażonego w sonar boczny firmy Kongsberg. Pozwala to na kilkudniowy pobyt na morzu podczas prowadzenia prac poszukiwawczych, eksploracyjnych i nurkowych.

 

Written by Admin