O nas

Stowarzyszenie powstało na bazie naturalnej ewolucji pierwotnych zainteresowań jego członków i jest wynikową połączenia wieloletniej pasji do nurkowania z odkrywaniem historii.

 

Misją Stowarzyszenia jest podejmowanie zgodnej z prawem, zorganizowanej działalności eksploracyjnej. Naszym celem jest ochrona różnorakich obiektów, śladów i świadectw historii, połączona z poszukiwaniem informacji o takowych i upublicznianiem efektów tej działalności.

Członkowie Stowarzyszenia posiadają dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie identyfikacji obiektów zabytkowych w oparciu o różnorodne materiały archiwalne i źródłowe.

Głównym obszarem działania Stowarzyszenia jest Morze Bałtyckie.

Na chwilę obecną Stowarzyszenie ma dostęp do kilkuset stron materiałów archiwalnych związanych z obiektami, które spoczęły na jego dnie, w wyniku działań wojennych bądź przyczyn związanych z siłami natury.

Materiały  (w większości rozprawy izb morskich, telegramy, depesze armatorskie, artykuły z gazet z epoki, zdjęcia, dzienniki działań bojowych, itp.) są efektem przeprowadzenia wielu kwerend w archiwach zachodnich, jak i krajowych oraz korespondencji z wieloma zachodnimi instytucjami, oraz osobami prywatnymi.


Proces ten trwa praktycznie cały czas i co rusz trafiamy na nowe, interesujące nas materiały pomagające rozwikłać zagadki historii.

Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenie ma dostęp do 6-metrowej łodzi motorowej typu RIB, wyposażonej w sonar boczny, co pozwala na prowadzenie prac poszukiwawczych eksploracyjnych i nurkowych.

 

Written by Admin

Leave a comment

EnglishGermanPolishRussian